Elektronik Ve Otomasyon Bölümü

Özel Sektörde ve kamu sektöründe, elektrikle ilgili tüm konularda beceri sahibi,bilgili ve arızaya anında müdahale edebielcek, hem elektronik hem de elektriği iç içe kullanabşilen ,mesleki  bilgisi yeterli , gerektiğinde kendi tamir atölyesini açabilecek, elektrik tesisatı çekebilecek ve fabrika arızasında hemen  müdahale edebielcek kişiler yetişmektedir.

 ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Elektronik Teknolojisi Programı 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ikinci öğretim, 2004-2005 eğitim -öğretim yılında da normal öğretimle eğitime başlamıştır.

Elektronik ve otomasyon sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve çok hızlı bir gelişim içindedir. Bu sektör gerek sanayide, gerek ticari ve evsel uygulamalarda oldukça yaygındır. Bu uygulamaların temeli Elektronik Teknojisidir. İnsan sağlığı, güvenliği ve yaşam konforu açısından oldukça önemli alt alanlara hitap eden elektronik sektöründe; rekabetçi, yeni teknolojilere açık kaliteli üretim ve satış sonrası hizmet gerekir. Ülkemizin küresel ölçekte rekabeti için elektronik teknolojisini iyi kullanan teknik elemanlara ihtiyaç artarak devam etmektedir. Mevcut çalışanların bilgilerinin, gelişen teknolojiye göre güncellenmesi ve sektöre yeni arz edilecek teknik elemanlara sektörün ihtiyacı olan yeterliklerinin kazandırılması gerekmektedir.

Elektronik teknolojisinin temeli üzerine kurulan elektrikli cihazlar, güvenlik sistemleri, iletişim araçları, otomasyon sistemleri, tıbbi cihazlar, endüstriyel sistemler gibi birçok uygulama alanları, ülkemizde, bölgesel ve sektörel olarak değişik gelişmişlik düzeylerine sahiptir. Elektronik teknolojilerine artan bir şekilde duyulan ihtiyaç, yetişmiş teknik eleman ihtiyacını da artırmaktadır.

Hızla küreselleşen iş dünyasında Elektronik Teknolojisi alanında da görülen rekabet büyük yoğunluk kazanmaktadır. Rekabetin temel unsurlarından en zor kazanılanı nitelikli insan kaynağıdır. Ayrıca, rekabet unsurlarından en önemlisi hız olarak görülmektedir. İstenen kalite düzeyine geç ulaşıldığı zaman işletmelerin yaşama şansı azalmaktadır. Bu yüzden ülkemizin mesleki ve teknik eğitiminde iyi planlanmış, etkin, verimli modüler sistem kullanılmalıdır. Bölümümüzde öğrencilere, doğrudan sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlikleri esas alan modüller, modern eğitim yaklaşımlarıyla hızlıca sunulmaya çalışılmaktadır

.